Maciek Jurkowski

   Studio 906 od lat wspólpracuje z krakowskimi artystami. W zakładce ART przedstawiamy kilku z nich.

 

Tworzy przedmioty codziennego użytku, meble, lampy, prace graficzne. Powstają na zamówienie, są inspirowane tematami konkursów, ale przede wszystkim biorą się z czystej pasji tworzenia - kształtowane na obraz świata, w którym dla człowieka najważniejsze jest trwanie i przemijanie oraz towarzyszące tym procesom przeżycia intelektualne i zmysłowe. (...) Każdy nowy projekt wyzwala w Jurkowskim wynalazczą pasję kreowania nowych funkcji, a często wręcz rozwiązań konstrukcyjnych. Ma w swoim dorobku projekty zaskakujące świeżością rozwiązań formalnych - radykalnych, lecz nieprzerysowanych, a z pewnością nie manieryzujących. Nie przytłacza go żaden bagaż dokonań. Styl jego rozumowania jest ożywczy na sposób przypominający praktykowanie designu przez mistrzów włoskiej szkoły projektowania przełomu lat 50. i 60. A to dzisiaj rzadka zaleta.

Elżbieta Czyżewska
PROJEKT nr 4/5 2002

MACIEK JURKOWSKI - rocznik 69. Urodził się w rodzinie artystów architektów. W dzieciństwie marzył o cyrku, klaunach i akrobatach i akrobatach. Kiedy pojawiły się pierwsze zainteresowania plastyczne, rodzice odetchnęli z ulgą.

Ukończył z wyróżnieniami Liceum Plastyczne im. A. Kenara w Zakopanem i Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. W latach 1993-1998 brał udział w projektowaniu gmachów publicznych we Francji, w biurze Marca Dilet i w Niemczech w biurach profesorów Schatnera i Henna.

Nagradzany w krajowych i międzynarodowych konkursach. Otrzymał między innymi nagrodę znanego niemieckiego architekta Waltera Henna, nominacje do nagrody w Ogólnopolskim Konkursie "Krzesło '94" i dwukrotnie nominacje w Międzynarodowym Konkursie "Osaka '95" i "Osaka '99". 


zdjęcia: Marian Curzydło
 

belka
Wszelkie prawa zastrzeżone dla © 2019 STUDIO 906 | Polityka prywatności
belka
logo